ALFUN a.s.

ALFUN - Aktuality

Exkurze v ALFUN a.s.

V úterý 15. října 2019 se třída 6.B ZŠ 0kružní Bruntál zúčastnila exkurze v jedné z největších firem na Bruntálsku Alfun a. s. Žáci dostali exkurzi za odměnu, protože jejich chování během workshopů v rámci projektu Vím, kam mám jít bylo velmi dobré.

2019/10/24
Číst dál...

Růst ceny nerezu

Legovací příplatek na září výrazně vzrostl ( např. AISI 304 +175 Eur/t, AISI 316L +237 Eur/t). Příčinou je, že cena niklu na londýnské burze LME hodně roste až na dnešních 18.790 dolarů za tunu, což je nejvyšší údaj od září 2014. Může za to oznámení Indonésie, že od příštího roku zastaví vývoz niklových rud. Indonésie je největším producentem těchto rud na světě. Od počátku letošního roku se cena niklu na londýnské burze zvýšila o 75 procent, očekává se další růst na 20.000 dolarů za tunu.
2019/09/05
Číst dál...

Jedinečný projekt – zápis do knihy rekordů

Ve dnech 14.-.16.6.2019 se konaly v Bruntále Dny města. Na programu sobotního dne byl také jedinečný pokus o zápis do knihy rekordů.

2019/06/27
Číst dál...

US Steel to idle two US blast furnaces, one in Europe

US Steel late Tuesday said that in response to market conditions it will idle two blast furnaces at sheet mills in the US as well as a BF in Europe until markets rebound.

2019/06/19
Číst dál...

Oceláři řekli dost!

Důsledkem velkého tlaku zákazníku, byli výrobci oceli nuceni držet dlouhou dobu ceny oceli nízko i přes významný nárůst vstupních surovin. Cena železné rudy je na úrovni 100 USD / T, (což je navýšení o cca 35 USD / T). Nárust ceny emisních povolenek se letos promítne do ceny ocelí 25 EUR/ T .

2019/06/07
Číst dál...

Stainless 2019

Ve dnech 15. a 16. května se konal veletrh Stainless 2019 - Mezinárodní výstava nerezové oceli v Brně. Sešli se zde výrobci, obchodníci a samozřejmě také spousta koncových zákazníků, kteří nerezovou ocel zpracovávají.

2019/06/05
Číst dál...

ArcelorMittal zdražuje za tepla válcovaný materiál

Společnost ArcelorMittal, jako největší výrobce oceli v Evropě, oznamuje navýšení cen za tepla válcovaných materiálů o 30 EUR/t.

2019/05/16
Číst dál...

Řezání a dělení vodním paprskem, Flow

Vážení zákazníci, věděli jste, že kromě příčného a podélného dělení řežeme také vodním paprskem?

2019/04/02
Číst dál...

Podmínky v tuzemském průmyslu jsou nejhorší od začátku roku 2013. Německo je na tom ještě hůře.

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se nadále zhoršují. Příslušný index nákupních manažerů klesl v únoru nejníže od ledna 2013. Do značné míry tak jeho vývoj kopíruje vývoj podobného ukazatele sestavovaného pro Německo. Ten se v únoru ocitl na svém minimu za celé období dokonce od prosince 2012.

2019/03/06
Číst dál...

Apple Pay v Česku aneb konec hotovosti - konec demokracie?

Technologickou událostí tohoto týdne bylo, že do ČR konečně přišla služba Apple Pay. Psalo se o ní skoro všude. Všude jsme se mohli dočíst, jak službu aktivovat, jak bezpečná je a další technikálie.

Tenhle technický pohled na věc ale není pro ekonoma moc zajímavý. Mobilní platby tu už byly, jen neběžely na Applu. Podobně jako v jiných oblastech i tady jsme sto let za opicemi. Stejně jako v ČR stále nemáme Apple Store či prodejnu Tesly, neměli jsme až dosud ani platby skrze Apple. Pro giganty jsme malý, nepodstatný trh.

Pro ekonoma je však zajímavé vidět, jak ohromný je o službu zájem. Logické by bylo, aby velké banky, které mají nejvíc klientů, hlásily také největší zájem. Není tomu tak. První zprávy říkají, že klienti maličké Air Bank využívali tuto službu mnohem víc než klienti velké spořitelny. To si lze vysvětlit strukturou klientů bank. Malé banky lákají víc mladé zákazníky, kteří chtějí službu vyzkoušet. Velké banky mají naopak mnoho konzervativních klientů, kteří se novinkám brání.

Pro mě osobně je ovšem na této službě nejzajímavější něco úplně jiného. Totiž to, že končí plné peněženky platebních karet. Soumrak plastových kartiček. Do mobilu si můžete nahrát víc karet a pak si vybrat, jestli budete platit soukromou 1, soukromou 2, služební X, služební Y či tajně vybrabčíte kartu manželce. Z pohledu uživatele platebních karet a mobilů jsou tedy pro mě mobilní platby vylepšením. Ne tak však z pohledu opatrného ekonoma…

Konec mincí a bankovek?

Ten je totiž přesně obrácený. S příchodem mobilních plateb jsme zase o krok blíž konci hotovosti. Ta prostě dříve či později skončí, je jen otázkou, kdy přesně se to stane. Už to vidíme ve světě. Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestala vydávat bankovky s nominální hodnotou 500 eur. Tato bankovka bude sice stále v oběhu, ale bude pomaličku mizet. Záminkou byl argument, že velké bankovky jsou prý zneužívány k praní špinavých peněz a financování terorismu. To lze ovšem říct o každé hotovosti a časem to uslyšíme i u stoeurové bankovky.

Význam hotovosti opravdu klesá. V roce 2017 se například částka hotovosti v oběhu ve Švédsku snížila na nejnižší úroveň od roku 1990. Centrální banky proto uvažují o další redukci hotovosti v ekonomice. Vedle toho se stále víc mluví o kryptoměnách. Ve Švédsku dokonce mluví o přechodu na tzv. e-korunu. Podobné myšlenky se objevily i v Kanadě v podobě CAD coin.

Západ je v tomto trendu ještě dost demokratický a moc diskutuje. V Asii na to šli razantněji. V listopadu 2016 indický premiér Naréndra Módí prostě oznámil, že s okamžitou platností přestávají platit bankovky v hodnotě 500 a 1000 rupií. To byl pro hodně lidí šok. Lidé začali utíkat od hotovosti. Pomohly jim technologie. Začali platit mobilem. Velmi rychle se rozšířila aplikace Paytm. Dá se s ní platit skoro vše. Podobné to je i v Číně. Platby mobilem tu jsou běžné.

Bezhovotovstní ekologie a hygiena

Evropa si na něco tak razantního zatím netroufne. Zatím víc diskutuje, než jedná. Kromě bezpečnostních argumentů se objevují i údajné ekologické a dokonce i hygienické argumenty. Za úplně bláznivou považuji studii nizozemské centrální banky. Ta přišla se závěrem, že zatímco energie spotřebovaná při placení kartou by mohla rozsvítit osmiwattovou žárovku na zhruba 90 minut, v případě používání hotovosti jsou to dvě hodiny.

Tlak na konec hotovosti je ohromný. Lidé to nejspíš nevnímají, ale problémem hotovosti je, že ji na rozdíl od bezhotovostních peněz nelze sledovat a dokonale kontrolovat. Kontrola však vyhovuje státu i centrálním bankám.

U státu je otázka kontroly pohybu peněz asi jasná: digitální peníze za sebou nechávají stopu. S digitálními penězi není třeba buzerace typu EET. Dají se snadno dohledat všechny vaše příjmy i výdaje. Dá se zjistit, zda platíte daně, zda nekupujete něco zakázaného. Velký bratr na vás může dávat pozor místo matky či manželky. Proč by to ale mělo vyhovovat centrálním bankám.

Je to proto, že žijeme ve zvláštní době. Klasická tržní ekonomika byla založena na tom, že v době konjunktury úrokové sazby rostou a v době recese klesají. Jenže poslední velká krize neproběhla tak, jak krize probíhají. Velké bankroty a rekordní nezaměstnanost politici zakázali. Do hry vstoupily centrální banky a v některých částech světa – třeba v eurozóně – pustily své úrokové sazby až do záporných hodnot. Postavily tak základy kapitalismu na hlavu. A nad celým tímhle systémem mají centrální banky monopol jen tehdy, pokud zcela ovládají všechny peníze – tedy pokud zruší hotovost.

Evropská centrální banka (ECB) čekala, že se ekonomika časem zase nadechne a že tuto krizovou měnovou politiku brzy opustí. Pumpovala tedy do ekonomiky peníze jako divá v domnění, že to je něco dočasného. Ekonomika si ale na doping zvykla a zlenivěla. Dříve než ECB stačila své úrokové sazby opět zvýšit do normálních kladných hodnot, upadla třetí největší evropská ekonomika znovu do recese.

Ano, Itálie je v recesi i se zápornými úrokovými sazbami. A Německo se koncem roku recesi jen těsně vyhnulo o dvě desetinky procentního bodu. Nyní by za „normálních okolností“ bylo třeba snížit úrokové sazby, aby se ekonomice dostalo podpory. Jenže kdyby byly úrokové sazby třeba mínus deset procent, kdo by dal peníze do banky? Leda idiot. Úrokové sazby proto už nemohou výrazně poklesnout. Mohou být záporné jen v řádu desetinek procenta.

Absolutismus centrálních bank

Jak z toho ven? Snadno: Vezměte lidem hotovost, aby jinam než do banky peníze dát nemohli! Aby ztráty kvůli záporným úrokům měli povinně! To problém „vyřeší“. Se zrušením hotovosti centrální banka získá nad vašimi penězi totální moc.

Rozumný člověk se ale nebude chtít nechat okrást. A tak než aby dal peníze do banky a ona mu strhla 10 %, raději si koupí nějaký nesmysl. Třeba nové auto, které nepotřebuje, protože už jedno má. A to je přesně to, co centrální banka chce: konzum, utrácení, rozhazování, konzum. Je „potřeba“ – tedy aspoň dle centrální banky – abyste nakupovali. Statistiky hlásí, že prodej aut vázne. Tak nesmyslné nákupy vyprovokované jen tím, že si nebudete chtít nechat strhávat peníze na účtu, roztočí kolečka ekonomiky. Už chápete ten tlak na konec hotovosti? Přesně tak mnozí sociální inženýři vidí účinný boj s recesí.

Já tohle nadšení nesdílím. Krom toho, že růst založený na nesmyslném konzumu není v pravém smyslu růstem, je navíc konec hotovosti i koncem svobody. A ta má větší cenu, než boj s recesí, a ještě k tomu jen boj na papíře.

Zastánci digitálních peněz tvrdí, že bojují s kriminálními živly. Já se však bojím, že tím mohou také bojovat s nepohodlnými politickými odpůrci. Své o tom ví britský aktivista Tommy Robinson, který je znám tím, že jako novinář informoval o soudu s pákistánským gangem, který znásilňoval nezletilé dívky. Společnost PayPal zajišťující internetové platby mu oznámila, že mu už nebude dál zpracovávat platby. Jak snadné je umravnit skrze elektronickou kontrolu peněz politického odpůrce!

Jinými slovy, je super, že i u nás konečně poběží mobilní platby od Apple, dokud je to jedna z mnoha platebních možností. Jsem ovšem dalek tomu, abych hájil tažení proti hotovosti. Hotovost má význam nejen pro ekonomiku, ale hlavně pro demokracii.

Zdroj: Vladimír Pikora, Reflex

2019/02/25
Číst dál...

Sponzorský dar pro Dětské denní centrum Beruška

Chtěli bychom Vám poděkovat za finanční podporu činnosti Dětského denního centra Beruška v roce 2018.

2019/02/13
Číst dál...

Zákazy dieselů v Německu dostaly ránu, zpochybnili je lékaři, o jejichž studie se opírají

Sami autoři studií, na jejichž základě jsou diesely v Německu zakazovány, se nyní ohrazují proti vyvozeným závěrům. Jejich práce prý byla překroucena, vliv dieselů není zdaleka tak problematický.

2019/02/08
Číst dál...

Ekonomiku čeká výraznější zpomalení, předpovídá ministerstvo financí v nové prognóze

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro rok 2018 na 2,8 procenta. Důvodem je především zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. V předchozí listopadové prognóze ministerstvo předpovídalo letos růst o 2,9 procenta a pro loňský rok o tři procenta. Předloni ekonomika stoupla podle ministerstva financí o 4,4 procenta.

2019/02/01
Číst dál...

Velká automobilová jízda končí, tuzemské fabriky zpomalí

Tuzemské automobilky se po rekordním růstu připravují na horší časy. Přestože škodovky, peugeoty, citröeny i toyoty vyráběné v ČR loni opět trhaly rekordy, pro letošní rok už firmy s dalším nárůstem nepočítají. Brání tomu nedostatek pracovníků či obavy ze slábnoucí poptávky na evropských trzích.

2019/01/28
Číst dál...

Vánoční setkání pro dobrou věc

Dne 13.12.2018 proběhlo každoroční vánoční setkání zaměstnanců pražské pobočky. Letos jsme ale od našeho večírku chtěli něco víc.

2019/01/24
Číst dál...

Kolomý v cíli Rally Dakar 2019! Peklo na zemi...

Martin Kolomý si na letošním Dakaru prošel doslova peklem. Do cíle v peruánské Limě dorazil na čtvrté pozici v hodnocení semi maratonu. V celkovém pořadí „malého“ Dakaru mu patří pátá pozice. Martin Šoltys byl nucen odstoupit po sedmé etapě hlavního závodu, když se nestihl dostavit na start následující etapy.  

2019/01/21
Číst dál...

Zrušení sankcí proti Rusalu od 22.01.2019

Správa pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) Ministerstva financí USA sdělila 19.prosince 2018, že za 30 dní zruší sankce proti klíčovým aktivům Olega Děripasky – Rusalu, Evrosibenergu a skupině En+ v souvislosti s plněním amerických požadavků. Podnikatel se vzdal kontroly všech těchto společností.

2019/01/15
Číst dál...

Znáte předvánoční akci Krabice od bot?

My se o ni letos dočetli poprvé. A nadchli jsme se. Krásný nápad – děti doma zabalí do krabice od bot hračky, či jiné dárečky, se kterými si už nehrají, ale můžou ještě udělat radost jinému dítěti ze sociálně slabší rodiny.

2018/12/10
Číst dál...

Náborový příspěvek pro dělnické pozice

U náborového příspěvku, jak vyplývá ze samotného názvu, jde o získání nových pracovníků pomocí určitého peněžního plnění. Náborový příspěvek se používá hlavně tam, kde je největší nedostatek zaměstnanců.

2018/11/21
Číst dál...

Šéf VW ztratil nervy. Varuje před elektromobily a ohrožením autoprůmyslu

Šéf VW Diess se bouří proti WLTP a emisním limitům EU. Hřímá, že válečné tažení proti automobilům ohrozí existenci celého automobilového průmyslu. Zřejmě vůbec poprvé také lídr německého koncernu vystoupil proti elektromobilům. A pěkně zostra.

2018/10/19
Číst dál...

United States Government Extends Rusal Sanctions Deadline

The U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) has granted another month’s reprieve to Russian Federation aluminium titan U.C. Rusal with its announcement on Friday that the expiration date of the company’s general licenses has been pushed back to December 12.

2018/10/18
Číst dál...

ESET analyzoval LoJax

Praha 27. října 2018 – Bezpečnostní společnost ESET objevila a analyzovala zřejmě první škodlivý kód, který infikuje UEFI, tedy moderní náhradu BIOSu v dnešních počítačích. ESET tento rootkit detekuje jako LoJax. Na základě více znaků se analytici společnosti ESET domnívají, že za škodlivým kódem je skupina Sednit.

2018/10/15
Číst dál...

Modernizace řídícího systému linky příčného dělení

Důvodem, proč společnost ALFUN a.s. investuje do automatizace linky, která je určena pro produkci plechů, je snaha udržet si své postavení na trhu, a to přijatelnou cenou svých výrobků, které lze dosáhnout jedině efektivní výrobou, a také vysokou kvalitou výroby, jež je v silné konkurenci nezbytná. Stávající technologie již neodpovídala nejmodernějším technologickým trendům a narůstajícímu zájmu zákazníků o výrobky s vysokým standardem kvality. Modernizace linky v těchto ohledech splňuje očekávání zadavatele. Výhodou použití technologie od firmy Heinrich Georg GmbH Maschinenfabrik je snadná obsluha a vysoký podíl automatizace.

2018/09/25
Číst dál...

Deset let od začátku krize. Evropa se nepoučila, dluhy stále rostou

Je to přesně 10 let od události, která se stala rozbuškou k vypuknutí nejhorší ekonomické krize za poslední desítky let. V polovině září 2008 ve Spojených státech padla tamní banka Lehman Brothers. Panika na finančních trzích, poté co americká vláda odmítla finanční instituci s více než 150letou historií zachránit, se postupně rozšířila do celého světa.

2018/09/25
Číst dál...

Spotřeba oceli: Češi patří ke světové špičce

Ačkoliv je Česko tradičním výrobcem oceli, patří mu, vzhledem k velikosti až 33. místo. Před námi jsou země jako Pákistán, Vietnam či sousední Slovensko. Naopak ve spotřebě se s 664 kilogramy na hlavu řadíme ke světovým šampionům.

2018/09/25
Číst dál...

Veletrh ALUMINIUM 2018 v Düsseldorfu

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás pozvat k návštěvě našeho stánku č. 13N50, do haly č. 13, na veletrhu ALUMINIUM 2018 v Düsseldorfu, který se bude konat ve dnech 9. – 11. 10. 2018. 

2018/08/29
Číst dál...

Cena oceli znovu roste

  • Zase budete zdražovat?
  • Proč?
  • Co se zase děje?
2018/08/01
Číst dál...

Hledáte přivýdělek na léto?

Přijmeme brigádníky do výroby v období od 1.6. do 30.9.2018. Pokud Vás nabídka brigády oslovila, neváhejte nás kontaktovat.
2018/05/30
Číst dál...

Jak dětem vysvětlit, co znamená házet hrách na zeď

Zatímco se doma bavíme nekonečným vyjednáváním o vládě, vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) pravidelnou zprávu o české ekonomice, což prošlo téměř bez povšimnutí. Muže v černém z Washingtonu nikde moc v lásce nemají, většinou musí hasit požáry, které vládám přerostou přes hlavu. Pravdou ale je, že v MMF se koncentruje asi největší intelektuální kapacita v oblasti ekonomie. A co nám fond letos říká?

2018/05/23
Číst dál...

EMPTY

KOSIK
loading