ALFUN a.s.

ALFUN - Aktuality

Kolomý v cíli Rally Dakar 2019! Peklo na zemi...

Martin Kolomý si na letošním Dakaru prošel doslova peklem. Do cíle v peruánské Limě dorazil na čtvrté pozici v hodnocení semi maratonu. V celkovém pořadí „malého“ Dakaru mu patří pátá pozice. Martin Šoltys byl nucen odstoupit po sedmé etapě hlavního závodu, když se nestihl dostavit na start následující etapy.  

2019/01/21
Číst dál...

Zrušení sankcí proti Rusalu od 22.01.2019

Správa pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) Ministerstva financí USA sdělila 19.prosince 2018, že za 30 dní zruší sankce proti klíčovým aktivům Olega Děripasky – Rusalu, Evrosibenergu a skupině En+ v souvislosti s plněním amerických požadavků. Podnikatel se vzdal kontroly všech těchto společností.

2019/01/15
Číst dál...

Znáte předvánoční akci Krabice od bot?

My se o ni letos dočetli poprvé. A nadchli jsme se. Krásný nápad – děti doma zabalí do krabice od bot hračky, či jiné dárečky, se kterými si už nehrají, ale můžou ještě udělat radost jinému dítěti ze sociálně slabší rodiny.

2018/12/10
Číst dál...

Náborový příspěvek pro dělnické pozice

U náborového příspěvku, jak vyplývá ze samotného názvu, jde o získání nových pracovníků pomocí určitého peněžního plnění. Náborový příspěvek se používá hlavně tam, kde je největší nedostatek zaměstnanců.

2018/11/21
Číst dál...

Šéf VW ztratil nervy. Varuje před elektromobily a ohrožením autoprůmyslu

Šéf VW Diess se bouří proti WLTP a emisním limitům EU. Hřímá, že válečné tažení proti automobilům ohrozí existenci celého automobilového průmyslu. Zřejmě vůbec poprvé také lídr německého koncernu vystoupil proti elektromobilům. A pěkně zostra.

2018/10/19
Číst dál...

United States Government Extends Rusal Sanctions Deadline

The U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) has granted another month’s reprieve to Russian Federation aluminium titan U.C. Rusal with its announcement on Friday that the expiration date of the company’s general licenses has been pushed back to December 12.

2018/10/18
Číst dál...

ESET analyzoval LoJax

Praha 27. října 2018 – Bezpečnostní společnost ESET objevila a analyzovala zřejmě první škodlivý kód, který infikuje UEFI, tedy moderní náhradu BIOSu v dnešních počítačích. ESET tento rootkit detekuje jako LoJax. Na základě více znaků se analytici společnosti ESET domnívají, že za škodlivým kódem je skupina Sednit.

2018/10/15
Číst dál...

Modernizace řídícího systému linky příčného dělení

Důvodem, proč společnost ALFUN a.s. investuje do automatizace linky, která je určena pro produkci plechů, je snaha udržet si své postavení na trhu, a to přijatelnou cenou svých výrobků, které lze dosáhnout jedině efektivní výrobou, a také vysokou kvalitou výroby, jež je v silné konkurenci nezbytná. Stávající technologie již neodpovídala nejmodernějším technologickým trendům a narůstajícímu zájmu zákazníků o výrobky s vysokým standardem kvality. Modernizace linky v těchto ohledech splňuje očekávání zadavatele. Výhodou použití technologie od firmy Heinrich Georg GmbH Maschinenfabrik je snadná obsluha a vysoký podíl automatizace.

2018/09/25
Číst dál...

Deset let od začátku krize. Evropa se nepoučila, dluhy stále rostou

Je to přesně 10 let od události, která se stala rozbuškou k vypuknutí nejhorší ekonomické krize za poslední desítky let. V polovině září 2008 ve Spojených státech padla tamní banka Lehman Brothers. Panika na finančních trzích, poté co americká vláda odmítla finanční instituci s více než 150letou historií zachránit, se postupně rozšířila do celého světa.

2018/09/25
Číst dál...

Spotřeba oceli: Češi patří ke světové špičce

Ačkoliv je Česko tradičním výrobcem oceli, patří mu, vzhledem k velikosti až 33. místo. Před námi jsou země jako Pákistán, Vietnam či sousední Slovensko. Naopak ve spotřebě se s 664 kilogramy na hlavu řadíme ke světovým šampionům.

2018/09/25
Číst dál...

Veletrh ALUMINIUM 2018 v Düsseldorfu

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás pozvat k návštěvě našeho stánku č. 13N50, do haly č. 13, na veletrhu ALUMINIUM 2018 v Düsseldorfu, který se bude konat ve dnech 9. – 11. 10. 2018. 

2018/08/29
Číst dál...

Cena oceli znovu roste

  • Zase budete zdražovat?
  • Proč?
  • Co se zase děje?
2018/08/01
Číst dál...

Hledáte přivýdělek na léto?

Přijmeme brigádníky do výroby v období od 1.6. do 30.9.2018. Pokud Vás nabídka brigády oslovila, neváhejte nás kontaktovat.
2018/05/30
Číst dál...

Jak dětem vysvětlit, co znamená házet hrách na zeď

Zatímco se doma bavíme nekonečným vyjednáváním o vládě, vydal Mezinárodní měnový fond (MMF) pravidelnou zprávu o české ekonomice, což prošlo téměř bez povšimnutí. Muže v černém z Washingtonu nikde moc v lásce nemají, většinou musí hasit požáry, které vládám přerostou přes hlavu. Pravdou ale je, že v MMF se koncentruje asi největší intelektuální kapacita v oblasti ekonomie. A co nám fond letos říká?

2018/05/23
Číst dál...

Cena hliníku „letí“ raketově vzhůru

Vydání posledního „sankčního“ seznamu prezidenta Trumpa způsobilo mimo jiné i značný rozruch na trhu s hliníkem. Na tomto seznamu se totiž mezi jinými objevila i jména Viktora Vekselberga, významného ruského oligarchy jež se angažuje i v oblasti hliníku, ale zejména Olega Děripasky vlastníka firmy RUSAL RUSAL je velmi významným výrobcem primárního hliníku, který dodává cca 6% celosvětové spotřeby, a je zároveň 2. největším vývozcem do USA.

2018/04/18
Číst dál...

Na kole dětem v Austrálii

Generální konzulát Sydney ve spolupráci s Českou a slovenskou školou v Sydney dne 10.3. 2018 uspořádal vystoupení Josefa Zimovčáka, desetinásobného mistra světa v jízdě na vysokém kole, v České a slovenské škole v Sydney. Charitativní akce přispěla nadaci „Na kole dětem“ prostřednictvím dobrovolného vstupného 250 australskými dolary.

2018/03/22
Číst dál...

Antidumping, HRFS - Brazílie, Irán, Rusko, Ukrajina

Úplné znění rozhodnutí Komise, kterým se odmítají závazky nabídnuté v souvislosti s antidumpingovým řízením týkajícím se dovozu určitých plochých za tepla válcovaných výrobků ze železa, nelegované nebo ostatní legované oceli pocházejících z Brazílie, Íránu, Ruska a Ukrajiny zde.

2018/03/22
Číst dál...

Přispěli jsme na Berušku

Když jsme na konci loňského roku organizovali v Bruntále Buchtobraní, cíl byl předem jasný - utržené peníze chceme dát na dobrou věc. A protože Dětské denní centrum Beruška sídlí kousek od nás, a navíc pečuje o děti se zdravotním postižením - bylo rozhodnuto. V pondělí 12. března jsme zde předali krásných 7 100,- Kč.

2018/03/22
Číst dál...

Josef Zimovčák opět předvedl úžasný výkon, tentokrát na závodech v Austrálii

Závody na 20 mil uzavřely víkendová klání a cestování po Austrálii Josefa Zimovčáka a části týmu Na Kole Dětem - na cestě jsou od 14. února.
Tým se snaží seznámit veřejnost s projektem Na Kole Dětem, který podporuje děti po náročné onkologické léčbě a hradí jim ozdravné a rekonvalescenční pobyty, které pojišťovny neplatí a jež jsou pro rodiny po léčbě finančně velmi náročné.
Neděle 25. února byla ve znamení závodu na 20 mil. Startovalo se z Evandale v 10 hodin a jelo směrem na jihovýchod po silnici C416 až do otáčky po zhruba 20 km a zpět do historického místa Clarendon, kde byl cíl.
Od startu podporovala Josefa skupina našich cyklistů na běžných kolech. Jelo se nejprve proti větru a borci jako James Fowler, Adrian Hamilton nebo Ryan Sullivan jeli tak pekelné tempo, které připomínalo sprint na 20 mil. Josef se držel, co mohl, ale v protivětru a mírném kopci ho tito rychlíci "odpárali" a nezbývalo než bojovat o co nejlepší umístění tak trochu o samotě.
„Josef se držel statečně a do cíle dorazil zhruba po hodině a 20 minutách na celkovém 7. místě a první v kategorii nad 60 let. V cíli jsme počkali i na ostatní závodníky, bylo připraveno drobné občerstvení, byly vyhlášeny výsledky a nakonec se všichni jezdci a jezdkyně společně vyfotili,” uvedl Petr Vlček z Týmu Na Kole Dětem.
Josef Zimovčák obdržel za vítězství v kategorii nad 60 let šerpu.

 

Zdroj: Novinky.cz

2018/03/05
Číst dál...

Na kole dětem v Austrálii

Josef Zimovčák bude závodit v tasmánském Evendale

Část týmu Na kole dětem se rozhodla strávit svojí letošní dovolenou pořádnou cyklistickou přípravou na Cyklotour 2018. Proto skupina 8 mužů v čele s Josefem Zimovčákem odlétá ve středu 14.2.2018 do Tasmanie. Cílů výpravy je několik. Jedním z nich jsou velké mezinárodní závody jezdců na vysokých kolech v tasmánském městečku Evendale, které se konají 24.2.2018. Na tyto závody se sjíždí nejlepší jezdci z celého světa a Josef Zimovčák zde již v roce 1995 a 1996 zvítězil. Více o těchto závodech se dočtete zde.

Dalším cílem je šířit myšlenku pelotonu Na kole dětem na nejmenším světadílu, poznat zdejší život, setkat se s krajany a poznat trochu pro nás tak vzdálenou zemi.

Doufáme, že zde budeme reprezentovat dobře a pokusíme se Vás, dle technických a časových možností, o naší cestě informovat v reportážích na webu http://nakoledetem.cz.

2018/02/19
Číst dál...

Část týmu Na kole dětem odlétá do Tasmánie, nejen kvůli závodům na vysokých kolech

Část týmu Na kole dětem odlétá do Tasmánie, nejen kvůli závodům na vysokých kolech

2018/02/14
Číst dál...

Ekonom Vladimír Pikora: Co když se i mistr MMF v předpovědi růstu utnul?

Minulý týden jsem přednášel maturantům o aktuálních trendech v ekonomice. Mladým lidem, co mají vše před sebou. A víte co? Byl jsem překvapený, jak byli pesimističtí. Jak nadávali. A vůbec si neuvědomovali, v jak skvělé době žijí.Vždyť máme rekordně nízkou nezaměstnanost. Rekordní výrobu. Výrazně nadprůměrný růst ekonomiky. A navíc to platí téměř o všech vyspělých zemích planety. Máme se skvěle. Není důvod nadávat. Důvod k nadávání totiž teprve přijde. I když to tak na první dojem vůbec nevypadá.

Mezinárodní měnový fond (MMF) totiž v lednu zlepšil svou predikci globálního růstu na rok 2018. Zatímco v říjnu očekával pro rok 2018 růst o 3,7 %, nyní počítá s růstem o 3,9 %. To je nejrychlejší růst za sedm let. Tak v čem je tedy problém?

Nu, zima a jaro budou v celé Evropě určitě úžasné. Všechno jede jak na drátkách. Mnoho makroekonomických indikátorů je na historických rekordech. Například německý takzvaný ZEW indikátor, který měří, jak investoři a finanční trhy pocitově hodnotí současnou situaci, je na novém rekordu. A přitom – zároveň s tím vším – mnohé centrální banky světa pokračují v pumpování peněz do ekonomiky! Není tu něco divně?

Ano, je to šílené. To, co mělo původně fungovat jen dočasně v době nejtěžší krize, používají centrální banky i v době rychlého růstu. Pumpování peněz se stalo pro současnou ekonomiku drogou a finanční trhy jsou na ní již naprosto závislé.

Jestliže se ekonomice daří a centrální banky jí jako podpůrnou drogu lijí do žil další peníze, není se čemu divit, že jsou akciové burzy na nových rekordech. V únoru 2009 byl americký akciový index NASDAQ 100 na 1 200 bodech, nyní je kolem 7 000 bodů. Za devět let se tedy vyšplhal skoro na šestinásobek. Nikdy se ani zdaleka neblížil dnešním hodnotám. S jinými indexy to je podobné. Když akcie trhají rekord za rekordem, mnoho lidí v tom vidí příležitost. A ačkoli jsou akcie rekordně drahé, kupují je.

Jenomže má to jednu vadu na kráse. Data totiž ukazují, že skuteční dravci už akcie nenakupují. Nakupují ovce. Okolo šedesáti procent amerických individuálních investorů podle průzkumu American Association of Individual Investors věří, že akcie půjdou v příštích šesti měsících nahoru. To je nejvíc od roku 2010. Neboli nyní už nakupují hlavně hůř informované domácnosti, velkým profesionálním investorům trh už páchne. A ti, kteří hledají opravdové riziko, ho nehledají u akcií, ale u kryptoměn, které nabízejí mnohem větší potenciální zisky.

Růst burz má ale ještě minimálně jeden zdroj. Někteří jsou optimističtí i kvůli americkému prezidentovi D. Trumpovi. Ten slíbil změny a letos by se už mohly zhmotnit. Přinesl daňovou reformu, od které si slibuje návrat amerických firem do Ameriky, víc investic a víc pracovních příležitostí. Jenomže ani tady moc optimistický nejsem. Věřím sice, že Trumpovi se podaří vrátit firmy do USA, ovšem pochybuji, že tam také budou zaměstnávat víc lidí. Použijí nové technologie, jako je třeba 3D tisk, ale víc lidí nezaměstnají. Vyrobí více, ale s méně zaměstnanci. Pozitivní efekt bude méně výrazný, než Trump čeká. Růst burz postavený na víře v Trumpa je přehnaný.

A je tu další trhlina. Námitka, že reformy Americe pomohou méně, než se čeká, není jediná skeptická výtka vůči nim. Pesimistický je ohledně nich i MMF. Ten se zase v jejich důsledku bojí prohlubujícího obchodního deficitu USA. I tohle mi dává smysl. A asi to dává smysl i poradcům D. Trumpa, protože minulý týden v Davosu oznámil americký ministr financí ústup Ameriky od politiky silného dolaru. Amerika se přitom léta snaží držet silný dolar jako zbraň proti inflaci a zároveň jako symbol globální hegemonie. Jenomže to teď bledne před faktem, že slabší dolar pomůže Americe víc vyvážet.

O tom, že vývoz je vážně Achillovou patou USA, svědčí i to, že minulý týden zveřejněná data o růstu americké ekonomiky ukázala, že Amerika nečekaně zpomaluje. Zatímco ve čtvrtém kvartále rostla meziročně o 3,2 %, ve čtvrtém to bylo už jen 2,6 %. A to právě kvůli slabému exportu. A navíc podnikům klesají zásoby (tedy už vyrobené, ale ještě neprodané zboží). To můžeme interpretovat dvěma naprosto odlišnými způsoby: Buď je tak velká poptávka po americkém zboží, že firmy nestačí vyrábět a musí vyskladňovat sklady, anebo firmy naopak cítí pokles poptávky, brzdí výrobu a vyprazdňují si sklady. Zatímco to první signalizuje boom, druhé signalizuje zpomalení ekonomiky a možná i blížící se recesi. Jistotu ještě nemáme, ale zpomalení růstu spíš nasvědčuje tomu druhému.

Takže klidně si mi nadávejte do pesimistů, ale vážně si myslím, že mix rekordně dobrých makroekonomických indikátorů spolu s pumpováním peněz do ekonomiky nemůže přinést nic dobrého. Všechno to na první pohled vypadá skvěle a na druhý už všelijak. Ani trochu bych nebyl překvapen, kdyby se MMF mýlil a rok 2018 vůbec rekordně dobrý nebyl. Tedy první půlrok ještě ano… Ale někdy ve druhé polovině roku může ekonomika narazit. A fakt, že MMF právě teď zlepšuje svůj výhled, v mých očích jen zvyšuje pravděpodobnost toho, že všechno bude přesně naopak. Neboli poslyšte příběh o tom, kterak tomu bylo před jedenácti lety.

Tehdy v roce 2007 MMF také zlepšoval svůj výhled. V dubnu 2007, když už byla třetina roku 2007 za námi, vylepšil MMF svůj výhled pro růst planety na celý rok 2007 o 4,9 %. Nakonec realita ukázala, že růst byl jen o 2,7 %. Pro rok 2008 tehdy také počítal s růstem o 4,9 %, ale ve skutečnosti svět rostl jen o 0,1 %. Mnoho zemí dokonce klesalo, zatímco MMF jim předpovídal růst. Holt i mistr tesař s armádou ekonomů se může utnout. To, že dnes někdo se zvučným jménem tvrdí, že ekonomika zrychlí, vůbec neznamená, že třeba naopak nepoklesne.

Americký investor G. Soros v Davosu prohlásil, že nebezpečím pro svět je D. Trump. Popravdě, já si myslím, že větším nebezpečím pro svět jsou spíš globální centrální bankéři a jejich pumpování peněz. A jejich sebedůvěra, že snad vymyslí jakési ekonomické perpetuum mobile.

 

Zdroj: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/84812/ekonom-vladimir-pikora-co-kdyz-se-i-mistr-mmf-v-predpovedi-rustu-utnul.html

2018/02/05
Číst dál...

Kolomý smutným rytířem letošní rally Dakar, Šoltys mile překvapil

Oba piloti týmu Tatra Buggyra Racing dorazili zdárně do cíle letošního jubilejního 40. ročníku rally Dakar. Martin Kolomý se musel kromě soupeřů prát i s nepřízní osudu, i přes to ale svou Tatru dovezl až do argentinské Córdoby. Martin Šoltys dokázal při své premiérové dakarské účasti dojet do cíle na dvanácté pozici. Tým Buggyra zaznamenal také malé vítězství, když motor Gyrtech ve voze Maz dojel na celkové druhé příčce!

„Tak čtyřicátý ročník je za námi, uteklo to rychle. V podstatě, pro nás to byla již pátá účast na rally Dakar. Upřímně, jeli jsme sem s mnohem větším očekáváním. Jedenácté a dvanácté místo nebyl úplně ten hlavní cíl, ale když se na to podívám zpětně, tak Martin Šoltys předvedl absolutně skvělý výkon. Opravdu překvapil nejen sebe, ale všechny kolem, protože když jsme viděli ty etapy, které pro nás pořadatelé připravili, ať už to bylo dunový pole nebo extrémní úseky v Argentině, tak málo kdo z nás věřil, že to Pepík Kalina s dvěma nováčkama zvládnou. Nicméně Pepa je provedl celým Dakarem. Skončili na dvanáctém místě a myslím si, že z tohoto pohledu je to obrovský úspěch. Na druhou stranu, já osobně jsem trochu smutný za Martina, protože je to obrovský bojovník. Měl sice problémy ve třetí etapě, ale do konce Dakaru tu ztrátu pomalinku stahoval. Už se zdálo, že by mohl zasáhnout i do první pětky a najednou v poslední etapě, která měla být jen jako dojížděcí, tak neodstartoval a kvůli poruše kardanu nabral další ztrátu. Je z toho nakonec jedenácté místo. Mě to trochu mrzí za něj, ale potom extrému co tady panoval, jak ten závod byl náročnej, tak máme obě dvě auta v cíli. Spousta favoritů takové štěstí neměla, takže z toho máme radost a motivaci do dalšího závodu. Víme, co zlepšovat a jedeme dál,“ hodnotil počínání roudnického týmu na letošní rally Dakar manažer Jan Kalivoda.

Martin Kolomý se po ztrátě ze 3. etapy dlouho rval dopředu, a když už se zdálo, že by časové manko dohnal, srazil ho na kolena v poslední etapě kardan. Do cíle závěrečné speciály, která bývá vždy plná zástupci médií a fanoušky, přijel za deště do naprosto prázdné zóny jako úplně poslední závodník. Byl to smutný pohled na bojovníka, který se celý závod rval s jakoukoliv nepřízní, hlavně aby svou Tatru dotáhl vždy do cíle. „Po těch všech pekelných etapách byla ta poslední ještě větší peklo, protože na začátku nám únavou praskl kardanový kříž, který zřejmě nezvládl včerejší rozbíječky. Podařilo se nám to ale opravit a druhý peklo začalo, když jsme odstartovali. Zjistili jsme, že na trati už jsou všude domorodci a že trať je normálně otevřená pro veřejnost. Ještě do toho začalo pršet. Měli jsme tam docela prekérku, protože jsme měli na přejezd jen čtyři hodiny a vůbec jsme nevěděli, jak stíháme, musel jsem topit co to šlo. Ale jsme v cíli, stihli jsme to a nevyřadili nás, takže dobrý,“ říkal Kolomý k poslední etapě.

„Pořadatelům se letošní Dakar povedl připravit parádně. Bylo to peklo na zemi, pro lidi, pro techniku. My ale máme obě Tatry v cíli, sice jsou na půl rozpadlý, ale dávali jsme to každý den nějak dohromady. Chvíli se nám dařilo, pak zase ne. Byl to opravdu těžkej Dakar. Asi se nám chtěli pomstít, když jsme „frflali“, že je to moc lehký. Říkám narovinu, jsem rád, že jsem v cíli a bez zdravotní újmy,“ chválil Kolomý organizátory. V průběžném hodnocení tak bruntálský rodák skončil jen těsně za nejlepší desítkou na jedenácté pozici.

Druhý pilot týmu Tatra Buggyra Racing Martin Šoltys dojel do cíle při své premiérové účasti zdárně na dvanácté příčce. „Myslím si, že jsem to zvládl docela dobře. Neměli jsme žádný velký problém, nějakou krizovku, že bysme měli vyletět nebo někam spadnout. V paměti mi utkví asi celý Dakar, ale nejvíc určitě ty písečné duny. Ty byly pro mě to nejvíc, co jsem kdy viděl a zažil, protože to bylo hrozně těžký. Jsem nadšený, že jsme v cíli. Když jsem viděl jak postupně vypadávaly ty hvězdy, ke kterým já několik let vzhlížel, tak jsem si říkal: To je zázrak, že ještě pořád jedeme. Jsem opravdu moc spokojený,“ hodnotil svůj první dakarský ročník Martin Šoltys.

Svůj 26. Dakar má úspěšně za sebou legendární navigátor Josef Kalina. „Obecně vzato, já nemám žádné důvody ke stížnostem. Splnil jsem dva hlavní úkoly. Dotáhnout to s touto posádkou do konce, což byl ten nejhlavnější cíl. Ten druhý úkol byl spíše osobní a to, abych to vydržel a abych jím to svým věkem nepokazil. To se mi také podařilo. Takže se cítím úplně skvěle,“ řekl Josef Kalina v cíli poslední, čtrnácté etapy.

Tým Buggyra zaznamenal na letošním ročníku také malé vítězství, když motor Gyrtech ve speciálu Maz dokázal skončit celkově druhý. Postaral se o to bělorus Viazovich. „Je to opravdu příjemné sledovat, že se náš motor pohybuje opravdu v té naprosté špičce a je to jen další důkaz, že jdeme správným směrem,“ komentoval tento úspěch ředitel vývoje Robin Dolejš.

Výsledky 14. etapy:
1. Van Genugten IVECO 1:39:47
2. Macík LIAZ +00:11
3. Sotnikov KAMAZ +03:35
4. Nikolaev KAMAZ +04:17
5. Huzink IVECO +04:55
14. ŠOLTYS TATRA +17:02
19. KOLOMÝ TATRA +4:23:45


Konečné hodnocení
1. Nikolaev KAMAZ 54:57:37
2. Viazovich MAZ +3:57:17
3. Mardeev KAMAZ +5:22:34
4. Ardavichus IVECO +6:38:22
5. Macík LIAZ +7:58:45
11. KOLOMÝ TATRA +13:20:46
12. ŠOLTYS TATRA +21:57:39

2018/01/22
Číst dál...

Kapacity výroby Al tyčí

Také na začátku letošního roku dochází vlivem velké poptávky k dalšímu prodlužování termínů na dodávky legovaných Al tyčí. Nejdelší termíny jsou aktuálně na dodání slitin řad 2xxx a 7xxx a na tyče tažené. Termíny jsou na úrovni 4-5 měsíců ode dne objednání dle slitiny a průměru. Zároveň zvedají výrobci také ceny za přepracování.

2018/01/19
Číst dál...

Do Nového roka s novým Schellingom

Rok čo rok k nám prichádzajú pomaly a najskôr nenápadne vianočné sviatky. Radostné, čarovné, bohaté, pokojné, láskyplné.....Iba jediné sviatky v roku majú toľko prívlastkov – VIANOCE. Niet vari krajších sviatkov. Na Vianociach sú krásne už samotné prípravy na ne. V rodinách, v ktorých je láska a porozumenie, sú aj deti šťastné a spokojné. Na Vianoce sa tešíme spolu s deťmi. Snažíme sa svojim blízkym pripraviť čo najviac radostí a prekvapení. Tajomstvá pri chystaní darčekov vyvolávajú sladké napätie a netrpezlivé očakávanie. So zvláštnou radosťou pripravujeme darčeky pre rodinu a milých priateľov.

V pobočke slovenského ALFUNU sme sa rozhodli pripraviť darček pre všetkých. Tesne pred Vianocami sme nainštalovali novú pílu Schelling na dosky, ktorá dokáže deliť dosky až do hrúbky 150mm. Takže darčekom pre našich zákazníkov bude skrátenie termínov a pružnosť dodávok. Veríme, že ocenia rozšírenie našich služieb v Seredi. Píla je darček aj pre naších zamestnancov ktorí obsluhujú naše výrobné zariadenia, a aj pre ostatných zamestnancov, ktorým nová píla priamo alebo nepriamo ovplyvní život v ALFUNE. Možnosť zvýšiť kapacitu ocenia nielen zákazníci ale aj samotní predajcovia, ktorí budú môcť ponúkať širšiu škálu služieb zákazníkovi.

Naša spoločnosť nie je len obchodník s kovmi, ale je to spoločnosť ktorá napreduje a rastie spolu so svojimi zákazníkmi. My nepredávame ale ponúkame. Je v tom obrovský rozdiel, pretože nám záleží na kvalite ktorú dodávame a ALFUN je toho dôkazom, nie sme firma, sme zárukou kvality ponúkaného sortimentu a služieb a vy môžete byť pri tom.

Avšak, pílou to len začalo...

V Novom roku 2018 máme pre Vás pripravených množstvo ďalších darčekov vo forme investícií do našich zariadení, ktoré Vám uľahčia prácu a ušetria prostriedky a čas pri výrobe. Aké ?

To až v ďalšom článku :D

2018/01/15
Číst dál...

Evropští producenti oceli se vracejí k prosperitě

Evropští producenti oceli se po nepříznivých letech vracejí k prosperitě, výsledky některých z nich by dokonce mohly být nejlepší od globální finanční krize v letech 2007/2008. To naznačuje, že vážné problémy, se kterými tento sektor dlouho bojoval, se už daří řešit. Napsal to ekonomický list Financial Times.

V letech ekonomického poklesu, který následoval po krizi, poptávka po oceli v Evropě prudce klesla. To vedlo k bolestivému období uzavírání závodů a rušení desítek tisíc pracovních míst, jak se firmy jako je ArcelorMittal, Tata Steel a ThyssenKrupp snažily snížit náklady. Problémy pak dál zhoršila Čína, která se na globální produkci oceli podílí polovinou.

Když rozkvět stavebního sektoru v Číně poněkud ochladl, začal Peking v roce 2015 vyvážet na mezinárodní trhy obrovské množství levné oceli, což snížilo cenu komodity. Evropské společnosti si navíc stěžovaly na další finanční náklady způsobené politikou ochrany životního prostředí v EU, a to jejich konkurenční postavení ještě zhoršilo.

Kombinace vyšších globálních cen oceli, zvýšení poptávky v regionu a ochranářské kroky Bruselu ale přispěly k oživení. Spolu s vnitřními opatřeními a investicemi firem do zlepšení výkonnosti a nabídky kvalitnějších produktů vypadají lépe i vyhlídky průmyslu. "Finančně se věci určitě zlepšují," prohlásil Andrew Zoryk z poradenské společnosti Accenture.

Důkazy oživení přinesly i zatím poslední známé hospodářské výsledky. Rakouská společnost Voestalpine označila v listopadu své pololetní výsledky za nejlepší "od Lehmana", tedy od krachu investiční banky Lehman Brothers v září 2008, který předcházel hluboké finanční krizi. Největší světová ocelárna podle objemu výroby ArcelorMittal uvedla, že její výsledky za třetí čtvrtletí u evropských aktivit jsou nejlepší od roku 2014, kdy je začala uvádět. Výsledky druhé největší ocelárny v Německu Salzgitter za devět měsíců byly nejlepší od roku 2008.

Loni se dařilo také akciím oceláren. ArcelorMittal přidal více než čtvrtinu, akcie Voestalpine asi 30 procent, zatímco akcie Salzgitter 40 procent. Analytik banky Credit Suisse Michael Shillaker vidí letošní vývoj akcií také příznivě.

Důvěra mezi evropskými oceláři se projevila řadou investic, jako je například rozhodnutí Voestalpine postavit první specializovanou ocelárnu v západní Evropě minimálně od 80. let za cenu až 300 milionů eur (7,7 miliardy Kč). Pomocnou ruku poskytla rovněž EU, když Brusel uvalil cla na různé druhy oceli ze zahraničí, u kterých bylo podezření, že se prodává pod výrobními náklady nebo je nelegálně dotovaná. Dovoz od té doby klesl, což pomohlo přispět k růstu cen.

Ještě důležitější než cena je ale pro výrobce oceli rozdíl mezi cenou vstupních surovin a konečnou prodejní cenou. Ratingová agentura Moody's očekává, že tento rozdíl zůstane letos nad průměrem roku 2016, což podpoří zisk, i když zřejmě bude tento rozdíl nižší než loni.

Širší a dlouhodobé oživení ale bude záviset i na fúzích a akvizicích v evropském sektoru. Méně hráčů na trhu teoreticky omezí nabídku, ukotví ceny a sníží atraktivitu dovozu pro kupující. "Konsolidace je velmi důležitá," dodává Zoryk. "Je potřeba pokračovat ve stabilizaci odvětví a v posílení jeho cenové pozice vůči automobilovým a stavebním firmám."

 

Citováno z: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3723174/ft-evropsti-producenti-oceli-se-vraceji-k-prosperite.html

2018/01/11
Číst dál...

Vývoj cen ocelí

Vraťme se o rok zpět. Rok 2016 byl pro ocelářský trh zlomový, jelikož byl rokem růstu cen všech komodit důležitých pro výrobu oceli a ocelových materiálů. Vzrostla cena koksovatelného uhlí, cena železné rudy, cena šrotu i cena zinku (nárůst o 400 %). Také se zavedlo clo na dovoz za studena válcovaného materiálu z Číny, proto byl nárůst cen v tomto roce oprávněný.

Přinesl rok 2017 další stabilizaci cen?

Trh i v roce 2017 ovlivňoval nadbytek výroby hlavně z Číny, která se snaží vyvážet do Evropy a tím ovlivnit rovnováhu trhu. Evropské výrobky byly a jsou dražší většinou kvůli přísnějším opatřením Evropské unie. A to i přesto, že je ocel druhým největším průmyslovým odvětvím na světě za ropou a plynem.

EU se sice snaží ocelářskému trhu pomoci, již zavedla více než 40 antidumpingových opatření, aby evropským producentům oceli pomohla v boji proti levnému dovozu, ale stále to není dost. Většina opatření se totiž zaměřuje pouze na Čínu, ale ne na dovoz z Brazílie, Iránu, Ruska, Ukrajiny. V červnu unie zavedla clo až 35,9 procenta na čínskou za tepla válcovanou ocel a zatím se pouze uvažuje o zavedení až 33 procentního cla na dovoz za tepla válcované oceli z Brazílie, Iránu, Ruska, Ukrajiny. Nyní jsou tyto země pouze ve sledovacím režimu.

I přes toto všechno světová ocelářská asociace World Steel Association potvrdila, že světová poptávka po oceli stoupla v roce 2017 o cca 0,5 procenta.

Ocelářský trh tedy po mnoha letech stagnace pozvolna roste. Byli jsme svědky toho, že největší ocelárny světa zpočátku roku dokonce nestačily pokrývat poptávku.

První a druhý kvartál roku 2017 byl cenově stále více nadsazený, přelom nastal až v polovině roku, kdy  ceny poklesly o cca 70-120 eur/t a tato úroveň zůstala zachována  do konce roku 2017.

 

Výhled cen na rok 2018?

Cena železné rudy momentálně opět prudce narůstá a to především proto, že Čína snížila svou produkci oceli o 140 mil. tun ,  cílem  je snížit během zimních měsíců znečištění ovzduší a uzavření neefektivních výrobních závodů . Toto snížení je více než se v Evropě vyrobí za rok kalendářní rok.

Rostoucí cena oceli a nižší produkce v Číně jsou požehnáním pro evropské ocelárny a trh. Západoevropské hutě oznámily, že současný vzestup by měl být víceletým fenoménem ,který je podpořen zavedením antidumpingových cel proti největším exportérům do Evropy (Čína, Rusko, Irán, Brazílie, Ukrajina je v procesu vyměření), kde platnost  cel je min. do roku 2022.

Agentura Reuters oznámila, že průměrná cena  železné rudy bude v příštím roce 54,7 USD.

 

Řada hutí usiluje tedy o zvýšení cen na I.Q 2018  , min. o 30-60 EUR/t v celé řadě ocelových výrobků. Poptávka na trhu roste, Světová ocelářská asociace předpokládá, že světová poptávka po oceli stoupne v roce 2018 o další 0,5 procenta. V současné době hlásí hutě vysokou naplněnost výrob na I.Q i II.Q 2018 a tak cenovému růstu nestojí nic v cestě.

2017/12/22
Číst dál...

Jistě, pane premiére

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu.

Uplatňujeme vůči výroku IV., kterým se návrh ve zbývající části zamítá, a odpovídající části odůvodnění nálezu Pl. ÚS 26/16, odlišné stanovisko podle ustanovení § 14 zákona o Ústavním soudu, jelikož máme za to, že návrhu mělo být vyhověno a zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, měl být jako protiústavní zrušen.

2017/12/18
Číst dál...

Návrat do Tasmánie

Josef Zimovčák – český velocipedista – 10-ti. násobný mistr světa v jízdě na vysokém kole, zakladatel nadačního fondu Na kole dětem. Na začátku 90. let se poprvé svezl na historickém vysokém kole. 

2017/12/11
Číst dál...

Setkání se zástupci TU Brno Racing

V pátek 24. listopadu nám pochmurné dopoledne zpříjemnilo setkání se studenty Vysokého učení technického v Brně, konkrétně se zástupci velmi úspěšného týmu TU Brno Racing, který již pátým rokem podporujeme.

2017/11/29
Číst dál...

EMPTY

KOSIK
loading