ALFUN a.s.

Kam se vydají ceny oceli? Udělejte si názor sami.

Kam se vydají ceny oceli? Udělejte si názor sami.

Proč je nákup ocelových a pozinkovaných plechů stále dražší?

Proč musíme sáhnout stále hlouběji do kapsy, abychom si tyto komodity koupili?

Co se děje?

Tyto otázky napadají každého, kdo tyto suroviny nakupuje a dále zpracovává a jelikož tyto otázky trápí také nás, podívali jsme se na to z pohledu výrobců oceli. Opravdu jim rostou vstupní suroviny pro výrobu těchto materiálů, je jejich zdražování oprávněné?

Pro výrobu oceli jsou hlavními sledovanými surovinami:

1. cena koksovatelného uhlí

2. cena železné rudy

3. cena šrotu

4. cena zinku

 

Cena koksu vzrostla v roce 2016 z 93 USD/t - na 215 USD/t = nárůst o 122 USD/t

Graf koksu

 

Cena železné rudy vzrostla v roce 2016 ze 42 USD/t na 73 USD/t = nárůst o 31 USD/t

 Graf rudy

 

Cena ocelového šrotu vzrostla od ledna 2016 ze 184 USD/t na 264,77 USD/t na konci listopadu 2016 = nárůst o 80,77 USD/t

 Graf srotu

 

Cena zinku vzrostla od ledna do prosince 2016 z 1599 USD/t na 2735 USD/t = nárůst o 1136 USD/t

 Graf zinku

 

Proč se to všechno děje, co je důvodem růstu vstupních surovin?

Hlavním důvodem nižší produkce uhlí bylo rozhodnutí čínské vlády stabilizovat ceny uhlí. Konkrétním opatřením například bylo omezení počtu pracovních dní z 330 na 276 za rok. Cílem vládní politiky bylo zlepšení ziskovosti výrazně zadlužených těžebních společností.

Nedávné záplavy v čínské provincii Shanxi způsobily, že zájemci o uhlí se byli nuceni přeorientovat na dodávky z Austrálie. Nicméně zde byly neočekávané odstávky v dolech, které rovněž přispěly k růstu cen uhlí.

Začátkem roku analytici očekávali pokračující pokles cen uhlí, což se mělo negativně projevit na akciích těžařů. Stal se pravý opak, když koksovatelné uhlí od začátku roku vrostlo o 164 %.

Čínská vláda poměrně překvapila tím, že do bankovního systému vložila velký objem peněz, což pozitivně ovlivnilo aktivitu ve výstavbě a poptávku po materiálech pro výrobu oceli jako koksovatelné uhlí a železnou rudu.

 

Rok 2016 byl rokem růstu všech komodit důležitých pro výrobu oceli a ocelových materiálů, u nichž se pro zvýšení jakosti povrchu používá zinek. Společně také se zavedením cel na dovoz za studena válcovaného materiálu z Číny je nárůst cen oprávněný. Uvidíme, co nám přinese rok 2017. Věřme, že se ceny oceli a pozinkovaných materiálů stabilizují a my nebudeme nuceni spekulovat, jestli ceny porostou nebo budou klesat z měsíce na měsíc.

 

 EMPTY

KOSIK
loading