ALFUN a.s.

Devizové intervence ČNB – termín jejich ukončení aneb zelená pro spekulanty

Devizové intervence ČNB – termín jejich ukončení aneb zelená pro spekulanty

ČNB přistoupila k devizovým intervencím už v roce 2013. Cílem devizových intervencí je dosažení inflačního cíle, a to v rozmezí inflace 1-3 procenta.

Ukončení devizových intervencí ČNB podmiňovala stabilní zhruba dvouprocentní inflací. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. V únoru pak meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 2,5 procenta, což bylo o 0,3 procenta více než v lednu.

Moment ukončení režimu intervencí se tak blíží. Jako optimální termín pro ukončení kurzového závazku, kdy centrální banka od konce roku 2013 drží kurz eura nad úrovní 27 korun, vidí experti první polovinu dubna.

Vývoj kurzu koruny po exitu

Objevují se scénáře, podle kterých se spekulanti začnou zbavovat korun koupených v poslední době. Od září, kdy začal spekulativní kapitál do Česka přitékat a investoři si vytvářeli pozice pro exit, přiteklo do Česka 45 miliard euro, z toho spekulativní kapitál tvoří okolo 30 miliard euro.

To by mohlo vést i k případnému oslabení kurzu české měny. Pokud by koruna oslabila dlouhodobě, centrální banka by v takovém případě zareagovala zvýšením úrokových sazeb.

Právě úrokových sazeb se týká část sázek spekulantů a investorů, kteří v období mezi zářím a polovinou ledna vydělali na forwardových kontraktech – s vidinou budoucího zvýšení úrokových sazeb ČNB.

Další chytří investoři, mezi které patří například velké hedgeové fondy, tak nesázejí jen na pohyb kurzu koruny, ale snaží se využít i ostatních „poruch“ na trhu, které svou politikou způsobila centrální banka. Intervence ČNB totiž nejenže zkreslily kurz koruny, ale i cenu ostatních aktiv – volatilitu, forwardové body, apod.

Debaty o intervencích a jejich konci jsou slyšet čím dál častěji. Záleží ale na tom, jakou sílu a váhu tato slova mají. Centrální banky většinou chtějí všechny připravit na to, co může v budoucnu nastat, aby toto rozhodnutí bylo později hladké, odehrálo se spontánně a nebylo překvapením. ČNB postupuje v tomto směru maximálně nepřekvapivě, dokonce dle některých kritiků až moc otevřeně, což nahrává zejména spekulantům…

Ti, kdo spekulují na prudké posílení koruny po exitu, se však můžou značně spálit.

 

Ing. Soňa Slavíková

Oddělení financeEMPTY

KOSIK
loading