ALFUN a.s.

Český průmysl v červenci meziměsíčně výrazně zpomalil

Český průmysl v červenci meziměsíčně výrazně zpomalil


Česká průmyslová výroba v červenci ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 9,8 % (po očištění o sezónní faktory). Meziroční tempo růstu mírně zrychlilo na 3,3 % z předchozího tempa 3,0 % (po revizi. Medián trhu očekával meziroční tempo průmyslové výroby 6,7 %, náš optimističtější odhad byl 6,9 %. Za výrazným meziměsíčním poklesem stojí čerpání celozávodních dovolených ve významných podnicích.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,5 p. b., růst o 17,1 %), výroba strojů a zařízení (+0,8 p.b., růst o 9,4 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (+0,5 p.b., růst o 5,3 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (-0,9 p.b., pokles o 8,0 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (-0,6 p.b., pokles o 28,1 %) a těžba a dobývání (-0,4 p.b., pokles o 14,3 %).

Výrazný meziměsíční pokles průmyslové výroby v červenci naznačovaly některé domácí i zahraniční předstihové indikátory. České PMI v červenci mírně kleslo ve srovnání s červnovou a květnovou hodnotou. Stejný vývoj ukazovaly PMI ukazatele ve výrobě v eurozóně i Německu. Trh práce je díky rekordně nízké míře nezaměstnanosti stále více napjatý a zaměstnavatelé musí lákat nové zaměstnance na vyšší mzdy. Průmyslníci stále více vnímají jako bariéru k růstu nedostatek pracovní síly. Podle červencové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 7,4 % na 31 197 Kč.

V příštích měsících očekáváme, že si český průmysl meziroční kladné tempo růstu udrží. Tempo nových zakázek zrychlilo meziročně na 7,6 % z červnového tempa 4,9 %. Zakázky ze zahraničí vzrostly o 8,5 % oproti 1,8 % v předchozím období. Nové zakázky z tuzemska vzrostly meziročně o 5,8 % ve srovnání s červnovým tempem růstu 11,4 %. Od začátku letošního roku vzrostl objem nových zakázek o 6,8 % oproti 7,4 % ve stejném období minulého roku. Celkově očekáváme, že za celý rok 2017 průmyslová výroba zrychlí své meziroční tempo růstu k 5 % (z loňského tempa 2,9 %).

Zdroj: Ekonomický výzkum Raiffeisenbank a.s.EMPTY

KOSIK
loading