ALFUN a.s.

Vývoj cen ocelí

Vývoj cen ocelí

Vraťme se o rok zpět. Rok 2016 byl pro ocelářský trh zlomový, jelikož byl rokem růstu cen všech komodit důležitých pro výrobu oceli a ocelových materiálů. Vzrostla cena koksovatelného uhlí, cena železné rudy, cena šrotu i cena zinku (nárůst o 400 %). Také se zavedlo clo na dovoz za studena válcovaného materiálu z Číny, proto byl nárůst cen v tomto roce oprávněný.

Přinesl rok 2017 další stabilizaci cen?

Trh i v roce 2017 ovlivňoval nadbytek výroby hlavně z Číny, která se snaží vyvážet do Evropy a tím ovlivnit rovnováhu trhu. Evropské výrobky byly a jsou dražší většinou kvůli přísnějším opatřením Evropské unie. A to i přesto, že je ocel druhým největším průmyslovým odvětvím na světě za ropou a plynem.

EU se sice snaží ocelářskému trhu pomoci, již zavedla více než 40 antidumpingových opatření, aby evropským producentům oceli pomohla v boji proti levnému dovozu, ale stále to není dost. Většina opatření se totiž zaměřuje pouze na Čínu, ale ne na dovoz z Brazílie, Iránu, Ruska, Ukrajiny. V červnu unie zavedla clo až 35,9 procenta na čínskou za tepla válcovanou ocel a zatím se pouze uvažuje o zavedení až 33 procentního cla na dovoz za tepla válcované oceli z Brazílie, Iránu, Ruska, Ukrajiny. Nyní jsou tyto země pouze ve sledovacím režimu.

I přes toto všechno světová ocelářská asociace World Steel Association potvrdila, že světová poptávka po oceli stoupla v roce 2017 o cca 0,5 procenta.

Ocelářský trh tedy po mnoha letech stagnace pozvolna roste. Byli jsme svědky toho, že největší ocelárny světa zpočátku roku dokonce nestačily pokrývat poptávku.

První a druhý kvartál roku 2017 byl cenově stále více nadsazený, přelom nastal až v polovině roku, kdy  ceny poklesly o cca 70-120 eur/t a tato úroveň zůstala zachována  do konce roku 2017.

 

Výhled cen na rok 2018?

Cena železné rudy momentálně opět prudce narůstá a to především proto, že Čína snížila svou produkci oceli o 140 mil. tun ,  cílem  je snížit během zimních měsíců znečištění ovzduší a uzavření neefektivních výrobních závodů . Toto snížení je více než se v Evropě vyrobí za rok kalendářní rok.

Rostoucí cena oceli a nižší produkce v Číně jsou požehnáním pro evropské ocelárny a trh. Západoevropské hutě oznámily, že současný vzestup by měl být víceletým fenoménem ,který je podpořen zavedením antidumpingových cel proti největším exportérům do Evropy (Čína, Rusko, Irán, Brazílie, Ukrajina je v procesu vyměření), kde platnost  cel je min. do roku 2022.

Agentura Reuters oznámila, že průměrná cena  železné rudy bude v příštím roce 54,7 USD.

 

Řada hutí usiluje tedy o zvýšení cen na I.Q 2018  , min. o 30-60 EUR/t v celé řadě ocelových výrobků. Poptávka na trhu roste, Světová ocelářská asociace předpokládá, že světová poptávka po oceli stoupne v roce 2018 o další 0,5 procenta. V současné době hlásí hutě vysokou naplněnost výrob na I.Q i II.Q 2018 a tak cenovému růstu nestojí nic v cestě.EMPTY

KOSIK
loading