ALFUN a.s.

Cena hliníku „letí“ raketově vzhůru

Cena hliníku „letí“ raketově vzhůru

Vydání posledního „sankčního“ seznamu prezidenta Trumpa způsobilo mimo jiné i značný rozruch na trhu s hliníkem. Na tomto seznamu se totiž mezi jinými objevila i jména Viktora Vekselberga, významného ruského oligarchy jež se angažuje i v oblasti hliníku, ale zejména Olega Děripasky vlastníka firmy RUSAL RUSAL je velmi významným výrobcem primárního hliníku, který dodává cca 6% celosvětové spotřeby, a je zároveň 2. největším vývozcem do USA. V reakci na to se prudce propadla hodnota akcií RUSALu, které ztratily téměř 60% své ceny, ale hlavně začala růst cena hliníku na Londýnské burze kovů LME. Za období 11 dní cena vzrostla o cca 300 EUR/t, což představuje v závislosti na kurzu 7,6 Kč/kg! Tento nárůst budou muset do cen svých výrobků promítnout všichni výrobci zpracovávající hliník.

Další vývoj cen je velmi těžko předvídatelný, protože Ruský stát se rozhodl RUSALu pomoci s financováním chodu společnosti, a překonáním tohoto krizového mementu. Na druhé straně světové kapacity výroby hliníku mimo RUSAL jsou dostatečné a jiní výrobci se rádi chopí své příležitosti.

https://archiv.ihned.cz/c1-66104870-nove-sankce-usa-odnesl-hlinikovy-oligarcha-oleg-deripaska-jeho-rusal-ztratil-polovinu-hodnoty.html

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3802123/hlinik-rusalu-se-bude-muset-prestehovat-z-londynske-burzy.html

cena_alEMPTY

KOSIK
loading