ALFUN a.s.

Zrušení sankcí proti Rusalu od 22.01.2019

Zrušení sankcí proti Rusalu od 22.01.2019

Správa pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) Ministerstva financí USA sdělila 19.prosince 2018, že za 30 dní zruší sankce proti klíčovým aktivům Olega Děripasky – Rusalu, Evrosibenergu a skupině En+ v souvislosti s plněním amerických požadavků. Podnikatel se vzdal kontroly všech těchto společností.

Šestého dubna byly na Olega Děpirasku a jeho aktiva uvaleny sankce MF USA. Rezidentům USA byly zakázány všechny obchodní transakce s Rusalem a neamerické fyzické a právnické osoby spolupracující s touto společností byly automaticky ohroženy sankcemi.

Podíl akcií Olega Depirasky v En+, kontrolujícím akcionáři v Rusalu (druhém největším výrobci hliníku na světě - 3,9 milionu tun v roce 2017) bude snížen z téměř 70 % na 44,95 % bez práva jeho zvýšení.

Toto by mělo mít za následek snížení ceny oxidu hlinitého — nejdůležitější suroviny při výrobě hliníku. Rusal  patří k jeho největším výrobcům, proto se zavedením sankcí ceny oxidu hlinitého začaly prudce stoupat. Nejvíce tímto stoupáním cen utrpěly americké společnosti, neboť oxid hlinitý se tak pro ně stal nejnáročnějším článkem výdajů a předhonil tak výdaje za elektrickou energii. Následkem toho se čistý zisk Alcoa podle výsledků třetího čtvrtletí snížil 2,2krát ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

„Myslím, že si OFAC neuvědomil, že sankce proti Rusalu zvýší světové ceny hliníku o 20 % během dvou týdnů. To přispělo k přání OFAC uzavřít takovou smlouvu, při níž Děripaska zůstane pod sankcemi a Rusal ne," řekl Peter Harrel.

Jinými slovy, vzhledem k omezením stanoveným OFAC vůči představenstvu společnosti, budou mít Američané zcela pod kontrolou operativní činnost Rusalu.

Pro Rusko jsou to velmi špatné zprávy. Vzniká vážné riziko, že se při svých rozhodnutích bude nové představenstvo Rusalu řídit především zájmy Alcoa a dalších amerických společností. V případě nepříznivé tržní konjunktury budou ruské podniky prvními kandidáty na zavření a dělníci na propuštění.

 Zdroj:

Department of the treasury, Washington, D.C. 20220, December 19, 2018, Andrea M.Gacki; cz.sputniknews.comEMPTY

KOSIK
loading