ALFUN a.s.

Oceláři řekli dost!

Oceláři řekli dost!

Důsledkem velkého tlaku zákazníku, byli výrobci oceli nuceni držet dlouhou dobu ceny oceli nízko i přes významný nárůst vstupních surovin. Cena železné rudy je na úrovni 100 USD / T, (což je navýšení o cca 35 USD / T). Nárust ceny emisních povolenek se letos promítne do ceny ocelí 25 EUR/ T . Situace je dále neudržitelná, výrobci oceli jsou ve ztrátách a jsou nuceni zdražit v prvním kroku zatepla válcovaný materiál. Tento nárust cen už pociťujeme v červnových dodávkách.

Zdražování bude pokračovat i v dalších komoditách zastudena i pozinkovaných válcovaných materiálů během následujícího období.

Od července proto očekáváme další a poměrně razantní nárust cen napříč všemi druhy oceli. Důkazem toho, že je výroba oceli při současných prodejních cenách ekonomicky neudržitelná svědčí i fakt, že se ArcelorMittal rozhodl zastavit 2 vysoké pece v Krakově (Polsko) a Avilles (Španělsku) a propustit 1200 lidí  v Polsku. To povede k dalšímu propouštění lidí u dodavatelů ArcelorMittalu, podle předběžných odhadů se jedná o 6000 zaměstnanců. V celkovém důsledku to znamená snížení o 0.3 % HDP v Polsku.

Také vedení U.S. Steel Košice avizuje, že jestliže se nepodaří naplnit plnou kapacitu výroby za zvýšené ceny, bude v současné situaci lepší, než pokračovat ve ztrátové výrobě, zastavit výrobu na 1 vysoké pece (toto opatření nebylo realizováno ani v krizových letech 2008 a 2009).

Dodavatelé Hebei Steel Srbsko a maďarský Dunaferr ohlásili navýšení cen. Tradičně kopírují velké producenty tzn. mluví o zvýšení ceny cca 30 EUR/T na dodávky na 7 měsíc.EMPTY

KOSIK
loading